Trylion ma osiemnaście zer
Zofia Martin (PL)
instalacja

promotor: prof. Grzegorz Klaman
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wydział Rzeźby i Intermediów, Katedra Intermediów
Pracownia Działań Transdyscyplinarnych

Owady są stworzeniami jeszcze nie na tyle małymi, żebyśmy ich nie zauważali, ale już na tyle małymi żebyśmy na nie nie zważali.

Na świecie żyje trylion insektów. Na co składa się ponad 5 mln gatunków, a według niektórych nawet do 30 mln. Na jednego człowieka przypada około 250 mln osobników. Na jeden kilogram naszego ciała 300 kilogramów ich ciał. Są niezastąpionym i niezwykle ważnym elementem ekosystemu.

Przez rok kolekcjonowałam ciała martwych owadów, odnajdywane w różnych zakątkach, filmowałam i robiłam im zdjęcia, również w ujęciach makro.

Ciała owadów pokrywałam 24-karatowym złotem, a uprzednio miedzią i niklem metodą elektroformowania i galwanizacji. Są to procesy elektrochemiczne, zachodzące podczas kąpieli w odpowiednim roztworze. Wykonywałam je samodzielnie, poświęcając każdemu ciału odpowiednią ilość uwagi i czasu. Obiekty wyeksponowane są w miejscach, w których naturalnie mogłyby występować martwe owady. Przestrzeń początkowo wydaje się pustawa, drogocenne ciała trzeba dopiero dostrzec.

W pomieszczeniu co jakiś czas słyszymy dźwięk przelatującego owada, delikatny i ulotny, odbierany jako nieprzyjemny.

Zofia Martin, ur. 1992 r. w Gdańsku. Absolwentka tamtejszej ASP, w 2013 roku studiowała również w Escola Superior Artistica do Porto w Portugalii. Korzysta z różnych mediów – tworzy wideo, obiekty, pracuje też z dźwiękiem, współtworząc jako VJ-ka i DJ-ka środowisko muzyczne Trójmiasta. Należy do kolektywu artystyczno-towarzyskiego Gnojki, organizującego nadmorskie wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Najczęściej tworzy instalacje, w najnowszych realizacjach skupia się wokół tematu empatii, wskazując pułapki deficytu współodczuwania między osobami ludzkimi i nie ludzkimi.

Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w Kulturhauz i Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu oraz zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku i Edifício AXA w Porto.