Tropics
Mathilde Lavenne (FR)
wideo, 2018, 13:36

W XIX wieku pewna francuska wspólnota przeprawiła się przez Atlantyk, aby osiedlić się w Jicaltepec nad rzeką Nautla w meksykańskim stanie Veracruz. Kolejnym pokoleniom tych francuskich rodzin, głównie rolników, udało się rozwinąć działalność na wielką skalę pomimo niesprzyjającego klimatu i wrogiego środowiska tropików. Od czasów konkwisty Meksyk uosabia mityczny sen Zachodu: Amazonki wiodące Zdobywców w poszukiwaniach nowych krain, a także idealizację nowego świata porośniętego bujną roślinnością, rozwój medycyny dzięki wykorzystaniu nowych gatunków flory oraz ewangeliczne wizje lepszego świata. O ile europejska fantazja niosła jakiś sens w pierwszym kontakcie z Nowym Światem, rozprzestrzeniając się wśród prekolumbijskich ludów zniszczyła ona również znaczną część „pierwotnej” wiedzy.

Przybierając postać archeologicznej wyprawy w 3D, praca TROPICS opasuje te tereny, z których wyłaniają się rozsiane głosy relacjonujące swoje sekretne historie i powiązania z duchami minionych czasów. Zderzenie takiej koncepcji świata z zaawansowaną technologią ironicznie kreuje wizualną substancję na modłę konstelacji informacji – przypominającą o naszej łączności z kosmosem, a także o pewnej matematycznej esencji wspólnej wszystkim rzeczom. W tempie pulsującego dźwięku, które rezonuje w przestrzeni bez końca i bez ciążenia, film usiłuje zatrzymać czas i ludzi oraz ujawnia ducha raju utraconego.

Mathilde Lavenne (FR), urodziła się w 1982 r. we Francji. W roku 2011 zaczęła skupiać się w swojej twórczości na nowoczesnych technologiach i narzędziach cyfrowych, tworząc krótkie filmy i interaktywne instalacje. W roku 2014 otrzymała Nagrodę im. Pierre’a Schaeferra przyznawaną przez SCAM, a w roku 2015 Nagrodę Współczesnych Talentów Fundacji Françoisa Schneidera. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Studium Sztuk Współczesnych Fresnoy. Jej kręcony w Norwegii krótkometrażowy film Focus on Infinity figurował w programie wielu festiwali, na przykład Festiwalu Filmowego w Tampere (Finlandia), Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Shnit w Szwajcarii oraz Tygodnia Filmów Krótkometrażowych w Regensburgu. Jej prace prezentowano we Francji w Palais de Tokyo, we Włoszech w Villa Medici, w Hiszpanii w Madatac i w Meksyku w Casa del Lago.

Powiększ
Zmniejsz