The Other in You
Richi Owaki (JP) + Yamaguchi Center for Arts and Media [YCAM] (JP)
instalacja, 2017

Instalacja posługuje się choreografią i wyrafinowaną technologią medialną, aby zgłębić ontologiczny status jaźni, rozpatrując jeden z fundamentalnych aspektów kondycji ludzkiej, którym jest relacja z sobą i innymi. Technologicznie zaawansowane wyposażenie umożliwia doświadczanie a także śledzenie ruchów ciała w oderwaniu od swojego własnego ciała w przestrzeni wirtualnej i środowisku rzeczywistym. Dzieło powstało przy wykorzystaniu technologii opracowanych przez YCAM, takich jak Reaktor Świadomości w Ruchu (RAM), który rejestruje ruchy tancerza Tomohiko Tsujimoto i przetwarza je w tańczące trójwymiarowe ciała. Instalacja proponuje nowy sposób doświadczania tańca nowoczesnego za pomocą najnowszej grafiki komputerowej, czujników haptycznych, które bezpośrednio przekładają taniec na ciało, siedemnastokanałowego stereofonicznego układu dźwiękowego oraz badań nad technikami rzeczywistości wirtualnej.

Richi Owaki (JP), ur. 1977 r., inżynier wideo grupy artystycznej Dumb Type, której towarzyszył na tournée performansu Memorandum. Członek InterLab YCAM, prowadzący badania oraz nadzorujący planowanie i działania goszczonych przez YCAM wystaw i performansów w zakresie mediów. Wśród jego indywidualnych prac znajdują się instalacje i performansy. W swoim rozpoczętym w roku 2009 cyklu instalacji zatytułowanym skinslides dąży do permanentnego utrwalenia ruchów tancerza. Prace z tego cyklu zdobyły wyróżnienia, takie jak Nagrodę Główną pierwszego konkursu Jaguar Asia Tech Art Prize, Art Taipei w roku 2015, wyróżnienie Art Division Jury na 16. Japońskim Festiwalu Sztuk Mediów w roku 2012 oraz wyróżnienie Prix Ars Electronica w 2017.

Od otwarcia w 2003 roku, w Yamaguchi Center for Arts and Media [YCAM] (JP) zrealizowano szereg wydarzeń – wystaw, performansów, projekcji filmowych i warsztatów, szczególnie zajmując się badaniem nowych form ekspresji wykorzystujących technologie medialne. Cechą szczególną YCAM jest działalność wewnętrznego zespołu badań i rozwoju – YCAM InterLab – składającego się z inżynierów, kuratorów, edukatorów i innych specjalistów, aktywnie współpracujących z mieszkańcami Yamaguchi i ekspertami w różnych dziedzinach, którzy wspólnie opracowują koncepcje nowych dzieł sztuki czy rozwijają warsztaty edukacyjne.

Credits:

Concept / Directed by Richi Owaki (YCAM InterLab)
Co-developed with YCAM InterLab

Dance: Tomohiko Tsujimoto
Music / Sound design: Kazuhisa Uchihashi
Sound system engineering: Junji Nakaue (YCAM InterLab), Takayuki Ito (YCAM InterLab)
Sound recording: Junji Nakaue (YCAM InterLab), Mitsuhito Ando (YCAM InterLab)
Visual programming / System Direction: Satoru Higa
CG direction: Takeshi Yoong (Jitto), Tai Komatsu (Cai)
CG cooperation: Fumie Takahara (YCAM InterLab), Taku Ota
Sensing system operation: Nariaki Iwatani (anno lab)
Motion Analysis: Takuto Shimizu
Helmet for HMD: Mitsuhito Ando (YCAM InterLab)
Technical management: Takuro Iwata (YCAM InterLab)
Production management: Clarence Ng (YCAM InterLab)
Technical support: Etsuko Nishimura, Yanobutai
Coordination: Kyoko Ifuku, Asumi Kitahori (YCAM InterLab)
Supervisor : Takayuki Ito (YCAM InterLab)
Curator: Akiko Takeshita (YCAM InterLab)

Commissioned by Yamaguchi Center for Arts and Media [YCAM]