The Grass Smells So Sweet
Dani Ploeger (NL)
instalacja, 2018

Instalacja przetwarza zbiór znalezionych tekstów z forów Quora i Reddit, które odpowiadają na pytanie: „Jak to jest być postrzelonym w głowę?”. Zabójstwo poprzez strzał w głowę zajmuje ważne miejsce w przedstawieniach i wyobrażeniach brutalnej śmierci w kinie hollywoodzkim i grach wideo. Wydaje się, że pod ich wpływem na forach z pytaniami i odpowiedziami regularnie pojawiają się kwestie związane z doświadczeniem bycia postrzelonym w głowę z broni palnej.
Gogle do wirtualnej rzeczywistości, zainstalowane nad warstwą żywej trawy, dają dostęp do symulacji opartej na próbach opisania przez respondentów ich doświadczenia, podczas gdy elektroniczny dozownik aromatu emituje syntetyczny zapach świeżo ściętej trawy. Tytuł pracy pochodzi z opisu udawanej egzekucji w jednym ze znalezionych tekstów. Wątki te, charakteryzujące się szczególnym balansowaniem między publicznym a prywatnym charakterem forów internetowych, dają wgląd w sposoby, na jakie ludzkie zaabsorbowanie – nieustające – fizycznym ciałem w obliczu przemocy i (lęku przed) śmiercią jest negocjowane i przetwarzane w cyfrowej kulturze sieciowej.

Dani Ploeger (NL) łączy performans, video, programowanie i elektronikę w celu zbadania i obalenia widowisk kultury techno-konsumenckiej. Powtarzając, nadużywając, a czasami niszcząc codzienne urządzenia, jego praca ujawnia pozornie banalne i uznane za oczywiste aspekty kultury cyfrowej jako przedmioty zarówno piękna fizycznego, jak i władzy politycznej.
Współpracował między innymi z rzemieślnikami zajmującymi się metalem w Kairze – aby obramować tablety w stalowej płycie, uczestniczył w szkoleniu z broni palnej w Polsce, aby strzelać do iPada z AK47, wykonał instalację VR podczas osadzenia na froncie w Donbasie i udał się do wysypisk śmieci w Nigerii, aby zebrać odpady elektroniczne pochodzące z Europy.

Powiększ
Zmniejsz