Technological Nature
Daria Jelonek (DE)
wideo, 2017, 3:54

A gdyby tak twój prysznic wytwarzał tęczę, w lodówce można było podziwiać wspaniałości zorzy polarnej, albo napawać się urokami zachodu słońca na sztucznym panoramicznym oknie w twoim pokoju?
 Jak traktował(a)byś technologię wiedząc, że wszystko kontroluje się za pomocą potęgowania cudów przyrody?

Projekt artystyczno-badawczy zgłębiający imitowanie, odtwarzanie i poszerzanie zjawisk naturalnych w naszym codziennym życiu. Przy zastosowaniu ruchomych obrazów, immersyjnej instalacji audiowizualnej oraz aplikacji WebVR projekt pragnie pobudzać rozwój nowej umysłowości odpowiadającej hybrydzie tradycyjnej natury biofizycznej i natury technologii. Projekt wypływa z moich doświadczeń z życia pośród obiektów sztucznie naśladujących zjawisko naturalnego światła, takich jak sztuczne zegary słoneczne czy urządzenia wytwarzające tęczę i zorzę, których naturę badałam przez pół roku.
 Ciągle rozwijający się projekt artystyczno-badawczy stanowi punkt wyjścia do dyskusji nad przyszłością życia ludzkiego w świecie niszczejącej przyrody biofizycznej i ekspansywnej technologii, w dobie sztucznej inteligencji i samouczących się maszyn.

Daria Jelonek (DE) jest artystką i badaczką mediów, która mieszka i pracuje w Londynie. Jej twórczość sytuuje się w obszarze immersyjnych instalacji i projektowania interakcji, a jej głównym zainteresowaniem są relacje między przyrodą a techniką. Jej prace zdobyły uznanie licznych jury: Collusion Art Funding 2018-2019 (zwyciężczyni), Lumen Prize 2018 (nominacja), Bloomberg Bursary (2017), WIRED Creative Hack Award 2017 (finalistka), Tenderflix Award 2017 (finalistka), Communication Arts Award 2017 (nominacja) oraz Battersea Sculpture Prize 2016 (zwyciężczyni). Prezentowała swoją twórczość w galeriach i na festiwalach, takich jak Royal Academy i ICA w Londynie, Photophore w Wenecji, Hima Art Space w Szanghaju, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen oraz londyński Festiwal Designu.

Powiększ
Zmniejsz