Bejsen
Marta Krysińska (PL)
megazin, działanie intermedialne
promotorzy: dr hab. Danuta Dąbrowska-Wojciechowska i mgr Bartosz Zaskórski
Akademia Sztuki w Szczecinie
Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, Pracownia Publikacji Multimedialnych i Książki Artystycznej
promotorzy: dr hab. Danuta Dąbrowska-Wojciechowska i mgr Bartosz Zaskórski
Akademia Sztuki w Szczecinie
Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, Pracownia Publikacji Multimedialnych i Książki Artystycznej
BEJSEN – MAGAZYN
Magazyn tworzyłam prawie cały rok, dlatego treści i wizualność zmieniała się pod wpływem czasu i doświadczeń. To, co było dla mnie bardzo ważne, to możliwość kontaktów i rozmów z ludźmi, a tym samym swoisty przepływ idei.
W BEJSEN młodzi projektanci oraz artyści stają w opozycji do konglomeratu modowego, który jest częścią naszego konsumpcyjnego życia. Szukają alternatywnych sposobów kreowania mody oraz sztuki. Ich twórczość stanowi szczególną formę reakcji na aktualne problemy społeczne, ekonomiczne, kulturalne czy ekologiczne. Moda okazuje się więc medium przy pomocy którego można stworzyć trafny komentarz dla otaczającego nas świata oraz zająć stanowisko.
Do BEJSEN włączyłam swoje doświadczenie pracy w świecie całkowicie zawładniętym zyskiem i sprzedażą, gdzie ważny jest tylko target sprzedażowy. Pracowałam jako hostessa w ekskluzywnych drogeriach oraz sklepach. Obserwowałam i analizowałam świat luksusowych marek od wewnątrz.
FILM SHRIMP WOMAN
Nasycenie wizualnością każdego aspektu naszego życia, nadmiar wszelkich możliwości i sposobów urzeczywistniania potrzeb i pragnień sprawia, że powoli zatracamy nie tylko swoją tożsamość, ale i człowieczeństwo. I jak pisze Jean Baudrillard: „to, co rzeczywiste, dusi się od własnego nadmiaru. Łatwiejsze niż sen i marzenie jest wyrażanie pragnienia, ponieważ wirtualne spełnienie już na nas czeka. Pozbawieni snu, pozbawieni pragnień. Wiadomo jednak, jakie zaburzenia psychiczne pociąga za sobą brak snu”.
W momencie kryzysu nadmiaru możliwości i oczekiwań rodzi się Shrimp Woman (Człowiek Krewetka). Powstający z wizualnego chaosu, próbuje przedostać się do świata jako jego nowa gwiazda, a raczej nowa celebrytka. Swoje życie wkłada na siebie jak cyfrowy kombinezon.
Marta Krysińska, ur. w 1993 r. w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Kolegium Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Jej działania skupiają się w obszarach badania kondycji współczesnego człowieka zatopionego w cyfrowym świecie.