Vibrating Landscape
Mirjana Vodopija (HR)
instalacja, 2018
Obiekt zawiera w sobie dwoistość przestrzeni: tę zamkniętą, która jest źródłem wibracji, i tę symulowaną, otwartą, w której wibracje generują kinetyczny i dźwiękowy krajobraz.
W siatkowej obudowie wnętrza umieszczone zostały silniczki elektryczne wprawiające elastyczne włókna w wibracje o różnych częstotliwościach. Włókna tracą wizualnie swoją liniowość i są przekształcane w formy wrzecionowate mające różne rozmiary i przezroczystości.
Praca została technicznie opracowana i zrealizowana we współpracy z Leonardo Krležą i Nenadem Mijićiem.
Mirjana Vodopija (HR) uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Zagrzebiu w roku 1987. Od roku 1985 wystawiała swoje prace na 34 wystawach indywidualnych i uczestniczyła w ponad 200 wystawach grupowych, projektach kuratorskich i rezydencjach. Jest zdobywczynią licznych nagród, np. Odznaki Chorwackiej Akademii Nauk i Sztuk na Chorwackim Triennale Grafiki w Zagrzebiu w roku 2006, Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych w Pradze w roku 2001 oraz Dorocznej Nagrody Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów dla młodych artystów w roku 2000. Jej prace znajdują się w zbiorach głównych muzeów i galerii w Chorwacji. W swojej twórczości splata rozmaite media, w tym rysunek, grafikę, instalacje, środowiska i fotografię, które składają się na zróżnicowany i wyjątkowy dorobek artystyczny. Od roku 1985 pracuje na część etatu w Chorwackiej Telewizji Państwowej, projektując scenografię i identyfikację wizualną jej programów. Od roku 2007 wykłada w Instytucie Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Zagrzebiu, gdzie piastuje obecnie godność profesora zwyczajnego.