Sculpture to be Seen from Space, Improvisation to be Heard from Space – WRO2019 version
Space-Moere Project by ARTSAT x SIAF Lab /Akihiro Kubota, Katsuya Ishida, Daisuke Funato, Norimichi Hirakawa, Kei Komachiya/ (JP)
performans, 2019
Przygotowany specjalnie na uroczystości otwarcia WRO 2019 i prezentowany po raz pierwszy poza Japonią performans, łączy architektoniczne otoczenie Piekarni z przestrzenią kosmiczną. Wyposzczony do stratosfery balon przekazuje za pomocą fal dźwiękowych zbierane w czasie rzeczywistym dane z lotu do stanowiska artystów na żywo je odkodowujących. W ten sposób artyści stają się CJ-ami (Code Jockeyami), a tworzone przez nich linijki kodu, swoistą partyturą dla dźwięku i obrazu. Eksperymentalne działanie wykorzystuje strategie improwizacji i live codingu oraz komunikacji za pomicą fal radiowych do stworzenia audiowizualnego plenerowego performansu. Złożony technologicznie projekt jest pierwszą w Polsce próbą działania artystycznego w stratosferze.
ARTSAT: Art and Satellite Project, którego motto brzmi „Satelity jako media”, prowadzony jest od roku 2010 we współpracy Akademii Sztuki Tama i Uniwersytetu Tokijskiego w celu propagowania kulturowych i artystycznych zastosowań kosmosu. Zespół ARTSAT zdobył wyróżnienie w kategorii Sztuki Hybrydycznej na festiwalu Ars Electronica w roku 2015. Założony w tymże roku SIAF Lab wdraża rozmaite projekty zakładające aktywne uczestnictwo publiczności, takie jak cykle wykładów o sztuce, czy też projekt Bent Icicle Project – Tulala.
SIAF Lab zajmuje się przede wszystkim kreatywnym kodowaniem, praktyką ekspresyjnego performansu z wykorzystaniem oprogramowania oraz zgłębianiem twórczego potencjału programowania podczas warsztatów i wystaw. Swoimi doświadczeniami zespół dzieli się z szeroką publicznością.