Podstawa
Grzegorz Demczuk (PL)
instalacja

promotor: dr Łukasz Ogórek
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Wydział Grafiki i Malarstwa, Pracownia Multimediów

Podstawa to ruchoma podłoga kołysząca się na ukrytej, półokrągłej konstrukcji ze stali. Pod wpływem ciężaru oraz zachowania odbiorców zmienia swój stopień odchylenia. Intensyfikuje odczucie ruchu ciała w przestrzeni i staje się katalizatorem dla interakcji. W celu zachowania lub zaburzenia równowagi konieczne staje się podjęcie współpracy między ludźmi, którzy się na niej znajdują. Równowaga jest również istotna w towarzyszących wideoperformansach, w których za pomocą możliwości ciała i gry słów podejmowane są wątki związane ze sztuką konceptualną i miastem Łódź.

Grzegorz Demczuk, ur. w 1992 r. w Częstochowie. Swoje spostrzeżenia przekłada na działania performatywne, zajmuje się wideo i instalacją. Jego prace prezentowane były w ramach wystaw indywidualnych w Galerii Czynnej oraz Pracowni Portretu w Łodzi.

Brał udział w licznych wystawach zbiorowych m.in. w galerii TSE Art Destination w Kazachstanie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, galerii Labirynt w Lublinie czy galerii Bunker na Ukrainie. Uczestniczył w 16. Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu, przeglądzie „VideoNews” w Lublinie i IN OUT Festival w Gdańsku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.