Andrzej Golgota Jana Zealota
Piotr Marzec (PL)
działanie intermedialne w procesie

promotor: prof. Mirosław Bałka
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wydział sztuki Mediów, Pracownia Działań Przestrzennych

Projekt składa się z prac malarskich, których zbiór stale się powiększa, nie dążąc jednak do założonego zakończenia, przyjmując określoną formę na potrzeby kolejnych odsłon. Stał się między innymi bazą dla tekstu literackiego i działania performatywnego.

Instalacja z pudełkami po pizzy może być czytana jako komiks, po którym poruszamy się intuicyjnie. Odczytanie treści za każdym razem jest uzależnione od przygotowanego wyboru prac (liczącego ok 200 plansz): możemy w nim wyróżnić pewne wątki, np: obecność w przestrzeni miasta, podróż, miłość, erotyka, przemoc, religia. Turystyczna podróż bohatera, w której bierzemy udział doświadczając pracy, jest podróżą wewnętrzną i fizyczną; obrazy stanowią reprezentację pokonywania kolejnych etapów tej drogi.

Najnowszym elementem projektu jest komiks „Syndrom Stendhala”, który, posługując się narracją silent book oraz uzupełniając zestaw sylwetką podróżnika, opowiada historię turysty, który wyrusza w podróż szlakiem opisanym przez literaturę, próbując odnaleźć przeczytane miejsca i doświadczenia.

Piotr Marzec, ur. w 1993 r. w Myślenicach, absolwent wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Swoje prace realizuje na granicy obrazu i tekstu, wykorzystując doświadczenie budowania narracji w komiksie i filmie. Interesuje go gra ze stereotypami, interpretacja, reinterpretacja, zwroty akcji. Tematem jego prac jest podróż, przemiana wewnętrzna bohatera, punkt widzenia turysty, obrazy od których nie można oderwać wzroku.
Brał udział m.in. wystawach zbiorowych: najlepszych dyplomów ASP w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Platformie Otwartej Festiwalu Sztuki Efemerycznej „Konteksty” Sokołowsku, a także prezentacjach działań studentów PDP. Uczestnik Slamów Poetyckich.

Powiększ
Zmniejsz